ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
Τα Νέα & οι Ανακοινώσεις μας

Το Επίσημο πρόγραμμα των Συναυλιών στην Κρήτη - "Μουσικές Παρασκευές" 2017

Κάθε Παρασκευή - στις 9.30μμ - στον Κήπο του Μουσικού Εργαστηρίου Λαβύρινθος - στο Χουδέτσι (Είσοδος δωρεάν)

https://mousikesparaskeves.yolasite.com

30 Ιουνίου
1ο μέρος: Γιώργος Μανωλάκης (μπουζούκι), Στέφανος Κουρουπάκης (κοντραμπάσο), Παναγιώτης Καπιζιώνης (μπουζούκι,μπαγλαμάς), Νίκος Κάπλατζης (κρουστά), Χριστόφορος Παπανικολάου (κιθάρα)
2ο μέρος: Γιώργος Μανωλάκης (λαούτο), Νίκος Σιδηροκαστρίτης (τύμπανα)


7 Ιουλίου
1ο μέρος: Murat Aydemir (ταμπούρ), Ross Daly (λύρα, τάρχου, ραμπάμπ), Κέλυ Θωμά (λύρα)
2ο μέρος: Γιώργης Ξυλούρης (λαούτο), Γιάννης Πολυχρονάκης (κοντραμπάσο), Γιάννης Παπατζανής (κρουστά)


14 Ιουλίου
Κλασσική Οθωμανική Μουσική -Ahmet Erdoğdular (φωνή),
Ӧmer Erdoğdular (νέυ), Senih Ündeğer (βιολί), Γιώργος Μαυρομανωλάκης (ούτι)


21 Ιουλίου
1ο μέρος: Μάνος Αχαλινοτόπουλος (κλαρίνο), Θοδωρής Κουέλης (ηλ. Κοντραμπάσο), Μάνος Γρυσμπολάκης (ακορντεόν), Μαρίτζια Κατσούνα (κρουστά)
2ο μέρος: Rami Ourabi (αραβικό νέυ)
3ο μέρος: Muhittin Kemal Temel (κανονάκι)


28 Ιουλίου
1ο μέρος: Οργανική Μουσική από τη Βουλγαρία-Nedyalko Nedyalkov (καβάλ), Peyo Peev (γκαντούλκα), Angel Dimitrov (ταμπουρίτσα)
2ο μέρος: Trio Petrakis-Lopez-Chemirani- Στέλιος Πετράκης (λύρα), Efren Lopez (viele a roue, άταστη κιθάρα, λαούτο, ραμπάμπ), Bijan Chemirani (κρουστά)


4 Αυγούστου
1ο μέρος: Τραγούδια της Βουλγαρίας- Tzvetanka Varimezova (φωνή /ταμπουρίτσα), Ivan Varimezov (γκάϊντα)
2ο μέρος: Μεσαιωνική Μουσική- Patrizia Bovi & Micrologus (Goffredo Delgi Esposti, Gabriele Russo, Peppe Frana, Enea Sorini)
3ο μέρος: Ινδική Μουσική -Ido Segal (hansa veena), Γιάννης Ζάννης (τάμπλα)


11 Αυγούστου
1ο μέρος: Η Μουσική της Αρμενίας -Tigran Aleksanyan (ντουντούκ), Arcadi Bogossian (ταρ)
2ο μέρος: Harris Lambrakis Quartet -Χάρης Λαμπράκης (νέυ), Δημήτρης Τσεκούρας (κοντραμπάσο), Δημήτρης Θεοχάρης (πλήκτρα), Νίκος Σιδηροκαστρίτης (τύμπανα)


18 Αυγούστου 
1ο μέρος: Αραβική Μουσική - Adel Salameh (αραβικό ούτι)
2ο μέρος: Η Μουσική του Ιράν και Αζερμπαϊτζάν- Arslan Hazreti (καμάντσα) Serkan Yılmaz (σάζι), Şakir Ozan Uygan (κρουστά), Veka Aler (φωνή)
3ο μέρος: Η Μουσική του Αφγανιστάν- Daud Khan Sadozai (ραμπάμπ), Ciro Montanari ( τάμπλα)


Παρασκευή 25/8 
1ο μέρος Μουσική από την Περσία Pedram Khavarzamini (τόμπακ) - Kourosh Ghazvineh (κούρδικο ταμπούρ και πέρσικο σαντούρι)
2ο μέρος Παύλος Σπυρόπουλος (κονταμπάσο), Θεοδώρα Αθανασίου(κιθάρα) - Γιώργος Μαυρομανωλάκης(τούρκικο ούτι)


Παρασκευή 1/9 
1ο μέρος Περικλής Παπαπετρόπουλος ( λαφτα, σάζι) , Χάρης Λαμπράκης (νέυ)
2ο μέρος Περικλής Παπαπετρόπουλος ( λαφτα, σάζι) , Βαγγέλης Καρίπης (κρουστά) και Χάρης Λαμπράκης (νέυ) Ελενα Ξυδά (φωνή).


Παρασκευή 8/9 
Κρητική Μουσική Μιχάλης Κονταξακης (μαντολίνο) , Γιώργης Μανωλάκης (λαούτο) , Φραγκίσκος Μπαλτζάκης(ασκομαντούρα) , Ζαχάρης Σπυριδάκης (κρητική λύρα) , Ευγενία Δαμαβολίτη –Τόλη ( φωνή) , Γιάννης Παπατζανης (κρουστά)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Προσεχείς Εκδηλώσεις

Δεν υπάρχουν προσεχείς εκδηλώσεις