ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
Τα Νέα & οι Ανακοινώσεις μας

Το Επίσημο πρόγραμμα των Συναυλιών στη Ρόδο - "Μουσικές Κυριακές" 2017

 

 

Κάθε Παρασκευή - στις 9.30μμ - στο Παλάτι του Μεγάλου Μαγίστρου στον Προμαχώνα (Είσοδος δωρεάν)

 

Κυριακή 16 Ιουλίου

1ο μέρος: Μιχάλης Κουλουμής (βιολί) & Αλέξανδρος Παπαδημητράκης (ούτι)
2ο μέρος: Ross Daly (λύρα, τάρχου, ραμπάμπ, σάζι), Kέλυ Θωμά (λύρα), Ταξιάρχης Γεωργούλης (ούτι) & Μαρίτζια Κατσούνα (κρουστά)

Κυριακή 23 Ιουλίου

1ο μέρος: Zohar Fresco trio: Zohar Fresco (κρουστά), Mark Mushayev (τύμπανα), Χρήστος Μπάρμπας (νέυ)
2ο μέρος: Trio Lopez-Petrakis -Chemirani: Efren Lopez (hurdy gurdy, άταστη κιθάρα, λαούτο, ραμπάμπ), Στέλιος Πετράκης (λύρα) & Bijan Chemirani (ζαρμπ, μπεντίρ, νταφ)

Κυριακή 30 Ιουλίου

1ο μέρος:Περικλής Παπαπετρόπουλος (σάζι, φωνή) & Cihan Türkoğlu (σάζι, φωνή)
2ο μέρος: Χρήστος Μπάρμπας (νέυ), Muhittin Kemal Temel (κανονάκι), Ahmet Faruk Ayaz (φωνή)

Κυριακή 6 Αυγούστου

1ο μέρος:Patrizia Bovi (φωνή, μεσαιωνική άρπα) Fadia Tomb el Hage (φωνή), Peppe Frana (μεσαιωνικό λαούτο) Enea Sorini (φωνή, κρουστά, ψαλτήρι)
2ο μέρος:Yurdal Tokcan (ούτι), Göksel Baktagir (κανονάκι), Derya Türkan (πολίτικη λύρα)

Κυριακή 13 Αυγούστου

1ο μέρος: Martha Mavroidi Trio: Μάρθα Μαυροειδή (λάφτα, φωνή), Στρατής Ψαραδέλλης (κεμεντσέ, πολίτικη λύρα), Γιώργος Βεντουρής (κοντραμπάσο)
2ο μέρος: Harris Lambrakis Quartet : Χάρης Λαμπράκης (νέυ), Δημήτρης Τσεκούρας (κοντραμπάσο), Δημήτρης Θεοχάρης (πιάνο) & Νίκος Σιδηροκαστρίτης (τύμπανα)

Κυριακή 20 Αυγούστου 

1ο μέρος:Ευγένιος Βούλγαρης ( γιαυλί τανμπούρ) και Σωκράτης Σινόπουλος (κεμεντσέ)
2ο μέρος:Ügur Ӧnur (Heğit, Sipsi, Kabak Kemane) και Teke Trio


Κυριακή 27 Αυγούστου

1ο μέρος:Η μουσική του Ιράν -Kourosh Ghazvineh (ταμπουρ, πέρσικο σαντούρι), Pedram Khavarzamini (τόμπακ), Hooshang Farahani (ταρ, σετάρ)

Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου

Σύγχρονες Μουσικές Συνθέσεις.

Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου

Συναυλία Κρητικής Μουσικής
Βασίλης Σταυρακάκης (φωνή), Ευγενία Δαμαβολίτη – Τόλη (φωνή), Ζαχαρίας Σπυριδάκης (φωνή, λύρα), Γιώργης Μανωλάκης (φωνή, λαούτο), Μιχάλης Κονταξάκης (μαντολίνο), Φραγκίσκος Μπαλτζάκης (ασκομαντούρα, σφυροχάμπιολο), Γιάννης Παπατζανής (κρουστά), Κέλυ Θωμά (λύρα) Ross Daly (λύρα, ραμπάμπ, σάζι) ιδιαίτερος καλεσμένος ο Γιώργος Παραγιός (λύρα)